DUYURULAR
BURSİYERLERİMİZE DUYURU

Giresun Vakfı Burs ve Eğitim Komisyonumuzun yapmış oldukları..

BURS BAŞVURU FORMU

BURS BAŞVURU FORMU

A-Öğrenci Hakkında Genel Bilgi

AdıSoyadı :

T.C Kimlik Numarası:

Baba..

GİRESUN VAKFI

Giresun Vakfı

GİRESUN VAKFI

Giresun Vakfı

Posta Listesi

Kaydolun! Sitemizdeki gelişmelerden ve eklenen içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun.

Ziyaretçi Defteri
Yorum Yaz

Giresun’un Sümela’sı Turizme Açılıyor

Giresun’un Sümela’sı Turizme Açılıyor

Karadeniz Bölgesinin en önemli turizm eserlerinden birisi konumunda bulunan Maçka’daki Sümela Manastırına komşu geliyor. Son yapılan çalışmalarla Şebinkarahisar Bölgesinin de canlı bir turizm beldesi olması bekleniyor. Maçka’daki manastırla aynı tarzda yapılan Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırını görenler hayranlıklarını gizleyemiyorlar.

Trabzon’daki Sümela Manastırı’na benzeyen, Giresun’daki Meryem Ana Manastırı’nın restorasyonu tamamlandı. Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, “Trabzon’daki yapıya kardeş geliyor. Çok ilgi görecek” dedi.

GİRESUN’UN Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Meryem Ana Manastırı turizme açılıyor. Trabzon’daki Meryem Ana (Sümela) Manastırı’na benzeyen, onun gibi kayalıklara oyulan 4 katlı tarihi yapının restorasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapıldı. Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, “Harabe gitti, eser ortaya çıktı. Trabzon’daki Meryem Ana Manastırı’na bir kardeş geliyor. Büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz” dedi.  Manastırın çevre düzenlemesi ve alt yapı hizmetleri için Giresun İl Özel İdaresi 2 milyon TL harcadı. Merkezden yapıya uzanan 11 kilometrelik yol asfaltlandı, köyle arasındaki 600 metrelik yol ise taşla kaplandı. 

BİR AY İÇİNDE AÇILMASI PLANLANIYOR

Manastır için her kurumun sıkı çalıştığını söyleyen Yılancı, Meryem Ana Manastırı’nın, Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait bir kaya tapınağı olduğunu vurguladı. Işıklandırılması da tamamlanan yapının bugüne kadar saklı kaldığına dikkat çeken Başkan Yılancı, “Bir ay içinde turizme açmayı planlıyoruz. Meryem Ana Manastırı’nın büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. Hıristiyanlar için çok şey ifade eden bu yapı, diğer turistler için de görsel ve kültür turizm anlamında ilginç bulunuyor” diye konuştu. 

HARABE HALİNDEN ESER KALMADI  

Meryem Ana Manastırı’nın tanıtılması için organizasyonlar düzenleneceğini söyleyen Yılancı, “İç Anadolu’dan Karadeniz sahiline geçiş noktasındayız. Sahile uzaklık şu an 2 saat, çalışmalar bitince 1 saat 15 dakikaya düşecek. Turistlerin Şebinkarahisar’da olmaktan, gezmekten zevk alacağına inanıyoruz” dedi. 

Görünüşü Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı andıran Meryem Ana Manastırı,  Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait. Bugüne kadar saklı kalan tapınak, turistlerin uğrak yeri olmaya aday.

Diğer Güncel Haberler